Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Ekonomika>Mikroekonomika>Monopolijos ir valstybės santykis rinkos ekonomikoje

Monopolijos ir valstybės santykis rinkos ekonomikoje

  
 
 
123456
Aprašymas

Monopolijos samprata. Monopolijų klasifikacija. Monopolijos ir valstybės santykis. Rinkos reguliavimas. Rinkos reguliavimas Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV) ir Lietuvoje. Rinkos reguliavimas: už ir prieš. Išvados.

Ištrauka

Per neilgą savo ekonominę istoriją pasaulis jau spėjo "atsikąsti" ir perdėtai centralizuoto rinkos reguliavimo (komunistinėse šalyse) ir radikaliai liberalios rinkos laisvės, kuri labai stipriai smogė trečiojo ir ketvirtojo XX a. dešimtmečių sandūroje Didžiąja depresija. Istorija parodė žmonijai, kad nei itin griežta rinkos kontrolė, nei visiškas jos išlaisvinimas pagal "laissez faire" principą ir leidimas viską tvarkyti "nematomai rankai" nesuteikia trokštamų rezultatų (bent jau ne visais atvejais), o kartais netgi gali turėti skaudžių pasekmių viso pasaulio ekonomikai. Todėl moderniose šiuolaikinėse valstybėse suprasta, jog rinkoje reikia taikyti ne grynuosius, o mišrius rinkos ir valstybės santykių modelis ir dar aiškiau suvokta, kad kiekvienam atvejui reikia parinkti individualų problemos sprendimą.
Tokia pati situacija susidarė ir valstybės santykiuose su monopolija. Ir nors liberalizmo pradininkas ir teoretikas Adamas Smitas ją beatodairiškai kritikavo, o komunizmo ir socializmo šalininkai garbino, monopolijos ir jos santykio su valstybe negalima vertinti vienareikšmiškai, jau vien dėl tos priežasties, kad, monopolija monopolijai nelygi. Todėl šiame darbe pasistengsime panagrinėti monopoliją, jos rūšis bei santykius su valstybe. Be to pamėginsime įsigilinti į tai kaip ji reguliuojama, reglamentuojama ir apskritai traktuojama šiuolaikinėse valstybėse.

Monopolijos samprata

Norint kuo geriau suvokti monopolijos ir valstybės santykį rinkos ekonomikoje visų pirma yra būtina aiškiai apibrėžti monopolijos sąvoką. Žodis "monopolija" yra kilęs iš graikiškų žodžių junginio "mono" ir "polio" t.y. "vienas pardavėjas". Pagal tai ir yra duodamas teorinis jos apibrėžimas: "Monopolija – tai tokia rinkos struktūra, kai kurioje nors pramonės arba paslaugų šakoje yra vienintelis prekių ar paslaugų pardavėjas (monopolistas) ." Tačiau kaip jau minėjome – tai tik teorinis apibrėžimas. Grynoji monopolija iš esmės tėra utopija. Realybėje ji beveik neįmanoma. Todėl reikia būtinai paminėti ir kitą – kur kas artimesnį tikrovei – apibrėžimą, leidžiantį
suvokti monopoliją platesne prasme: "Monopolija – rinkos situacija, kai kurio nors
gamintojo prekės ir paslaugos vyrauja atitinkamoje rinkoje; jeigu daugiau negu
trečdalis pasiūlos tenka vienam gamintojui, rinka jau sudaro monopoliją. " Taigi šiuo atveju buvimas monopolistu nėra toks retas dalykas. Praktinėje ekonomikoje šiuolaikinėse valstybėse monopolija dažniau suprantama būtent pagal pastarąjį apibrėžimą, kuriuo be to yra vadovaujamasi kuriant konkurencijos, rinkos reguliavimo bei antimonopolinius įstatymus. Ir tai iš tiesų daroma pagrįstai, nes pardavėjo, užimančio apie trečdalį rinkos, galimybės ir galia yra labai panaši į grynojo monopolisto. Juk vieni iš pagrindinių monopolijos bruožų yra pasiūlos koncentracija ir gebėjimas keičiant parduodamos produkcijos kiekį keisti kainą (tai vadinama monopoly power – monopolijos valdžia ). Čia galime pasitelkti vieną pavyzdį, pagrindžiantį paskutiniosios sąvokos teisingumą. Naftą eksportuojančių šalių organizacija OPEC (Organization of Petroleum Exporting Countries), kuriai priklauso daugelis (tačiau ne visi) stambiausių naftos gavėjų, tokių kaip Saudo arabija, Kuveitas, JAE, nors ir nėra vienintelė naftos tiekėja pasaulyje (dar yra šiai organizacijai nepriklausančios JAV, Rusija ir kt.), tačiau gali būti laikoma monopoliste, nes turi būdingiausius jos bruožus ...

Rašto darbo duomenys
DalykasMikroekonomikos referatas
KategorijaEkonomika >  Mikroekonomika
TipasReferatai
Apimtis7 puslapiai 
Literatūros šaltiniai6 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis18.76 KB
Autoriuspovilas
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2002 m
Klasė/kursas2
Failo pavadinimasMicrosoft Word Monopolijos ir valstybes santykis rinkos ekonomikoje [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 7 puslapiai 
  • 2 Klasė/kursas
  • 2002 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą