Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Ekonomika>Mikroekonomika>Korupcija ir decentralizacija

Korupcija ir decentralizacija

  
 
 
1234567891011
Aprašymas

Įvadas. Autoriai, nagrinėję korupciją. Modelis. Pirmenybės ir naudos funkcijos. Ar gali decentralizacija sumažinti korupciją? Politika, mažinanti korupciją. Wadham College, Oksfordo universitetas Departamentas "Scienze Economiche" Bolognos universitetas

Ištrauka

Organizacijos narių savarankiškumas, galimybė spręsti savo nupžiūra tradiciškai yra vertinama kaip vienas iš pagrindinių korupcijos šaltinių. Klitgaardo (1988) nuomone korupcija priklauso nuo to, kiek organizacijos nariai turi monoplolinės galios ir kiek jie gali veikti savarankiškai, kiek turi veiksmų laisvės. Nors monopolijos galia suteikia didesnias pajamas iš korupcijos, tačiau taip pat pritraukia dėmesį tų, kurie kovoja su šiuo reiškiniu. Visi šie faktoriai gali sukurti situaciją, kuomet didėjanti veiklos laisvė mažins korupciją. Asmuo, turintis valdžią, privalės surasti kompromisą tarp buvimo korumpuotu ir naštos, kurią turės nešti tokioje padėtyje.
Decentralizacija perkelia valdžios jėgą ir veiksmų laisvę į žemesnį hierarchijos lygmenį, kur yra sprendžiamas klausimas, kuriuo keliu žengti: korupcijos ar sąžiningumo. Tolimesnis korupcijos vystymosi lygis kompanijoje priklausys nuo to, kaip elgsis ir apsispręs žemesnysis hierarchijos sluoksnis. Būtent tai ir nagrinėja šis straipsnis: kaip turėtų būti sumodeliuota organizacja, kad būtų galima sumažinti korupciją .
Pagal Aghion ir Tirole (1997) yra du skirtingi sprendžiamosios galios šaltiniai. Pirmiausia yra galia, nustatyta legaliai pagal kontraktą (formali valdžia, galia) . Kitu atveju, galia įgaunama sužinojus svarbią informaciją (tikroji valdžia). Naudojant strategiškai šią informaciją organizacijos nariai net gi neturėdami formalios valdžios gali pakreipti veiksmų kryptį savo naudai, savo tikslų siekimui. Tačiau centralizuotas sprendimų darymas mažina tikimybę, kad pavaldiniai darys tokius sprendimus, kurie sumažintų jų galimybes darbe.
Taip pat yra aukštesniosios valdžios atveju, kuriai yra paskirta prižiūrėti žemesnio hierarchinio sluoksnio elgseną. Komet decentralizacijos laipsnis yra aukštas, tuomet aukštesnioji valdžia (vadovai) turi mažiau galios įtakoti savo pavaldinių sprendimus ir todėl jie negali atitinkamai gerai stebėti ir inicijuoti jų elgseną ar darbo kokybę. Taigi visa tai palieka daugiau laisvės korupcijai, savivaliai.
Decentralizacija turi ir kitą svarbią implikaciją: ji sukoncentruoja sprendžiamąją galią individų, asmenybių rankose, taigi tampa lengviau atrasti kas padarė vienokį ar kitokį sprendimą. Korumpuotas tarnautojas, dirbantis žemiausiame sluoksnyje, visuomet gali tikėtis, kad nebus pagautas, jeigu sprendimus priima ne jis vienas. Decentralizacija leidžia nubausti atsakingąjį darbuotoją už blogą projektą, nes kitu atveju jis neprarastų atlygio ne tik už blogąjį projektą, bet taip pat dar pasiliktų kyšį.
Kita vertus, yra gaunami atlyginimai už praneštą, demaskuotą korupcijos atvejį . Dalis kyšio kaip kompencacija atitenka pranešėjui. Šis pasipelnimas skatina atidžiau vadovus sekti savo pavaldinius, pavaldinius vienas kitą, o visa tai kartu mažina korupciją.
Sekanti šio straipsnio dalis aprašo organizacijos modelį. Trečioji sekcija apibūdina decentralizacijos tėkmę, seką, kuomet tik žemiausias sluoksnis yra korumpuotas. Ketvirtoji dalis apibūdina optimalią antikorupcinę politiką. Penktoji dalis pratęsia modelio arašymą įtraukiant pinigų iniciatyvą ir bausmių schemas. Šeštoji dalis aptaria biurokratinę korupciją. Septintoji priduria naujus aspektus apie moralę, riziką. Aštuntoji dalis – išvados, užbaigimas. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2005-05-31
DalykasMikroekonomikos kursinis darbas
KategorijaEkonomika >  Mikroekonomika
TipasKursiniai darbai
Apimtis10 puslapių 
Literatūros šaltiniai0
Dydis64.44 KB
Autoriuslaura
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2005 m
Klasė/kursas0
Failo pavadinimasMicrosoft Word Korupcija ir decentralizacija [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą