Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Ekonomika>Mikroekonomika>Laisvosios ekonominės zonos ir jų vaidmuo

Laisvosios ekonominės zonos ir jų vaidmuo

  
 
 
1234567891011
Aprašymas

Laisvoji ekonominė zona. Laisvųjų ekonominių zonų formos ir funkcijos. Laisvųjų ekonominių zonų transformacijos tendencijos ir kryptys. Sandėliavimo ir tranzito zonos. Laisvosios prekybos zonos. Užsienio prekybos zonos. Eksporto ir gamybos zonos. Mokslo ir technologijų parkai. Specialiosios ekonominės zonos. Ofšorinės zonos. Įmonių zonos. Informacijos apdorojimo zonos. Investicijų pritraukimas. Eksporto augimas. Darbo vietų kūrimas.

Ištrauka

Respublikos ekonominio savarankiškumo įgyvendinimas ir su tuo susijusi ekonominė reforma pareikalavo spręsti daug netradicinių uždavinių. Prekinių – piniginių santykių atgaivinimas, vartojimo reikmenų ir gamybos priemonių, darbo jėgos, investicijų ir vertybinių popierių rinkos sukūrimas – tai procesas, vykstantis integruojantis Lietuvos ekonomikai į pasaulinę ūkio sistemą. Čia ypač svarbę reikšmę turi užsienio kapitalo pritraukimas bei prielaidų, jam efektyviai funcionuoti, sūkurimas. Viena iš tokių formų, radusi platų pritaikimą visame pasaulyje, yra laisvų ekonominių zonų kūrimas.
Laisvosios ekonominės zonos ir juose galiojančios ypatingos ūkininkavimo taisyklės sukuria prielaidas per palygint trumpą laiko tarpą pakelti parinktos teritorijos gamybines jėgas į kokybiškai naują lygį, išvystyti miestų infrostruktūrą, įsisavinti pažangiausias užsienio šalių gamybos technologijas ir procesus.
Laisvoji ekonominė zona – tai šalies teritorijos dalis, kurioje įmonės ir ūkinės organizacijos funkcionuoja lengvatinėmis apmokestinimo, finansavimo, kreditavimo ir nuomos sąlygomis. Jos kuriamos tam, kad, veikiant šioms lengvatinėms sąlygoms, tam tikroje ūkio dalyje būtu galima sudaryti aukštesnį "slėgį", kuris vėliau savo ruožtu daro poziatyvią įtaką visos valstybės ekonomikos efektyvumui. Zonoje esančios įmonės turi eksteritorialumo teisę nacionalinių ekonominės teisės normų atžvilgiu, o jų ūkinė veikla reglamentuojama specialiomis, tik tai zonai skirtomis, juridinėmis normomis.
Ekonominės zonos dydį paprastai apsprendžia ūkiniai ir geografiniai veiksniai. Jų plotas svyruoja nuo kelių hektarų iki kelių šimtų kvadratinių kilometrų. Laisvoji ekonominė zona gali būti uosto arba sausumos transporto mazgo teritorija, miestas arba jo rajonas, turizmo centras ir panašiai. Kartais didelio ploto laisvos ekonominės zonos būna salose. Laisvoji ekonominė zona dažnai vienaip ar kitaip izoliujama nuo likusios šalies teritorijos – steigiami pasienio kontrolės postai, nustatomi atitinkami migracijos apribojimai, mažesnės zonos kartais net aptveriamos ir panašiai.
Laisvųjų ekonominių zonų formos ir funkcijos, jų ekonominė struktūra bei ūkio reguliavimo sistemos yra labai įvairios. Tai laisvos nuo muitų uostų teritorijos, eksporto zonos, laisvosios prekybos zonos, komercinės veiklos centrai, specialios paskirties ekonominiai rajonai ir taip toliau.
Nepaisant šios formų įvairovės, visiems laisvųjų ekonominių zonų tipams bendras bruožas yra tas, kad jos kuriamos tik tikintis teigiamo poveikio valstybės ekonominiai, finansiniai ir socialiniai būklei. Labai svarbi yra ir ta aplinkybė, kad kuo įvairesnė ir sudėtingesnė laisvosios ekonominės zonos struktūra, tuo gyvesnė jos ūkinė veikla ir tuo reikšmingesnė zonos įtaka visai šalies ekonomikai. Pradžioje paprastai steigiamos paprastesnės, mažiau kapitalinių įdėjimų reikalaujančios laisvosios ekonominės zonos ( pav. sandėliavimo – tranzitinės zonos) ir tik su laiku atsirandant papildomoms perspektyvoms, investicijoms, paprastesnės laisvosios zonos transformuojasi į sudėtingesnes, reikalaujančias daugiau investicijų, kvalifikuotos darbo jėgos ir tuo pačiu daugiau naudos šaliai steigėjai teikiančias laisvasias ekonomines zonas. Laisvųjų ekonominių zonų transformacijos tendencijos ir kryptys labai gerai matomos 1 lent. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2008-01-17
DalykasMikroekonomikos referatas
KategorijaEkonomika >  Mikroekonomika
TipasReferatai
Apimtis10 puslapių 
Literatūros šaltiniai3
Dydis20.8 KB
AutoriusAlwis
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2007 m
Klasė/kursas2
Švietimo institucijaKauno Technologijos Universitetas
FakultetasEkonomikos ir vadybos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Laisvosios ekonomines zonos ir ju vaidmuo [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 10 puslapių 
  • Kauno Technologijos Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
-1
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą