Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Ekonomika>Mikroekonomika>Skurdo atsiradimo priežastys ir pasekmės

Skurdo atsiradimo priežastys ir pasekmės

  
 
 
12345678910111213141516171819202122232425262728293031323334353637383940414243444546474849505152535455565758
Aprašymas

Skurdo egzistavimo prielaidos Gerovės valstybės modelio kontekste. Skurdo sampratos teorinis pagrindimas. Skurdo atsiradimo priežastys ir jo matavimo būdai. Gerovės valstybės modeliai. "Gerovės valstybės" modelių egzistuojančių Europos sąjungos šalyse analizė. Išbaigti "Gerovės valstybės" modeliai Europos Sąjungoje. Skurdo rodiklių vertinimo sistema. Keturių "gerovės valstybės" modelių taikomų Europos Sąjungos šalyse analizė. Gerovės modelių priimtinumo Lietuvoje tyrimas. Išvados ir pasiūlymai.

Ištrauka

Tyrimo aktualumas. XX amžiaus pabaiga ir XXI amžiaus pradžia siejama su Europos valstybių vykdomos socialinės politikos kūrimu bei reformomis siekiant kuo efektyviau kovoti su skurdu ir mažinti nedarbo lygį. Šalių formuojama nacionalinė socialinė politika skirtingai įgyvendina prioritetinį tikslą – užtikrinti gerovę kiekvienam piliečiui. Vienos valstybės šias problemas sprendžia dideliu socialinės sferos įtakojimu, taikydamos platų pajamų perskirstymą ir taip užtikrindamos universalią gerovę kiekvienam piliečiui, kitos palaiko minimalias valstybės įtakos pozicijas suteikiant minimalias socialines garantijas ir leidžiant veikti laisvai rinkai. Ne išimtis ir Lietuva, atmetusi sovietinį socialinės politikos modelį, turėdama galimybę remtis Europos Sąjungos "senbuvių" šalių patirtimi, ieško optimalaus "gerovės modelio", atitinkančio politines, ekonomines ir socialines realijas.
Tyrimo problema - šiuo metu Lietuvoje taikomos skurdo mažinimo priemonės nėra efektyvios, siekiant mažinti skurdą.
Šio darbo tikslas - išnagrinėti skurdo atsiradimo priežastis bei pasekmes gerovės modelio kontekste ir pagrįsti gerovės modelių, taikomų ES parinkimą skurdo problemoms spręsti Lietuvoje.
Darbo uždaviniai:
• Teoriškai išnagrinėti skurdo ir gerovės modelių sąvokas bei apibrėžti pagrindinius skurdo rodiklius ir gerovės modelių vertinimo kriterijus.
• Remiantis teorine analize, sukurti skurdo rodiklių sistemą ir pritaikyti ją Lietuvos skurdo rodiklių analizei bei palyginimui su kitų šalių rodikliais.
• Išnagrinėti skurdo prevencijos modelius, taikomus Europos Sąjungos valstybėse, bei palyginti su Lietuvoje veikiančiu gerovės modeliu.
• Ekspertų apklausos pagalba įvertinti Lietuvos gyventojų skurdo percepciją ir kitų ES šalių taikomų gerovės modelių priimtinumą Lietuvos sąlygomis.
• Pateikti pasiūlymus dėl efektyviausio, pagal norimus pasiekti rodiklius gerovės modelio taikymo Lietuvoje, siekiant efektyviai kovoti su skurdu.
Tyrimo metodai:
• Mokslinės literatūros analizė;
• Statistinių duomenų analizė;
• Antrinių duomenų analizė;
• Ekspertų apklausa


Šiuo metu sparčiai besiplėtojanti globalizacija daro poveikį visoms šalims ir visoms gyvenimo sferoms – socialinei, kultūrinei, ekonominei ir politinei, kurios patiria teigiamų arba neigiamų šio proceso aspektų įtaką. Taigi globalizacija tampa esminiu iššūkiu politikos ir valdymo struktūroms, kurios turi būti atitinkamai pertvarkytos ir pritaikytos efektyviam funkcionavimui naujoje globalinėje aplinkoje.
Ypač tai svarbu neturtingoms ir nepakankamai išsivysčiusioms šalims, kurių gyventojai pirmieji pajunta neigiamus globalizacijos efektus, nes nėra stabilių ir patikimų socialinių tarnybų, kurios apsaugotų pažeidžiamus gyventojus nuo iškylančio neteisingumo bei diskriminacijos ypač ekonominėje ir socialinėje sferose.
To rezultatas – skurdas pasaulyje, nepaisant bendrosios technologinės bei gamybinio efektyvumo pažangos, nemažėja. (Vatikane aptartas skurdo ir globalizacijos santykis, 2004 p. 1)
Globalizacijos procesais vis labiau skatina įgyvendinti reformas socialinėje srityje, reformuoti pašalpų sistemas bei socialinės saugos sistemas. Skurdo mažinimas ir darbuotojų įtraukimas į darbo rinką, siekiant sumažinti bedarbystę yra vieni iš pagrindinių valstybės vykdomos socialinės politikos uždavinių. Šios problemos sprendžiamos modeliuojant "Gerovės valstybės" modelius, kurių parinkimas valstybėse priklauso nuo formuojamos socialinės strategijos, kurios pagalba siekiama sumažinti skurdą. Grįždami prie pagrindinių socialinės politikos tikslų – skurdo eliminavimo bei ieškant būdų, kaip geriausia tai padaryti, pirmiausia reikia teoriškai aptarti, kas yra laikoma skurdu, pagrįsti jo atsiradimą bei aptarti kriterijus, kuriais jis matuojamas. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-05-10
DalykasMikroekonomikos diplominis darbas
KategorijaEkonomika >  Mikroekonomika
TipasDiplominiai darbai
Apimtis56 puslapiai 
Literatūros šaltiniai26 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis193.63 KB
AutoriusDomas
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2004 m
Klasė/kursas2
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Skurdo atsiradimo priezastys ir pasekmes [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą