Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Ekonomika>Mikroekonomika>Darbo užmokesčio sąvoka ir struktūra

Darbo užmokesčio sąvoka ir struktūra

  
 
 
123456789101112131415161718192021
Aprašymas

Įžanga. Darbo užmokesčio samprata. Darbo užmokesčio sąvoka. Darbo užmokesčio struktūra. Pagrindinis darbo užmokestis. Priedai, priemokos ir premijos. Apmokėjimo už darbą formos. Darbo apmokėjimo funkcijos. Darbo apmokėjimo sistemos. Vienetinė darbo užmokesčio sistema. Laikinė darbo užmokesčio sistema. Minimalus darbo užmokestis. Vidutinis darbo užmokestis. Atlyginimo už darbą tendencijos. Minimalaus darbo užmokesčio kitimas 2002- 2003 metais. Vidutinio darbo uždarbio augimas 2002-2003 m. Vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio indeksai 2002- 2003 metais. BVP vienam gyventojui ir vidutinio darbo užmokesčio augimas Lietuvoje 2002- 2003 metais. Išvados.

Ištrauka

Nenuostabu, kad žmogui ieškančiam darbo arba jau jį turinčiam, aktualiausia yra darbdavio mokamas darbo užmokestis. Tai darbininko pagrindinis pragyvenimo šaltinis, taip pat gero gyvenimo lygio užtikrinimo garantas.
Kaip ir daugumoje šalių, Lietuvoje valstybė nustato ir reguliuoja minimalų darbo užmokestį, kad užtikrintų teisingą darbuotojų darbo apmokėjimą. Tačiau šiuo metu, mūsų šalyje nedarbo lygiui siekiant 12,7 procentų, vis daugiau darbdavių manipuliuoja darbininkų padėtimi ir nesilaiko Lietuvos Respublikos darbo kodekse (priimto 2002 m. birželio 4d.) nustatytų normų ir teisinių reikalavimų. Darbo pasiūlai viršijant darbo paklausą, darbdaviai samdo darbuotojus už mažesnį nei minimalų darbo užmokestį, taip pat priima juos dirbti nelegaliai arba blogiausiu atveju- legaliai už minimalią algą, bandomajam laikotarpiui, o jam pasibaigus paprasčiausiai atleidžia. Taip pat LR darbo kodeksas bei kiti įstatymai draudžia mažinti darbo užmokestį dėl lyties, amžiaus, rasės, tautybės ir politinių įsitikinimų. Analizuojant darbo užmokesčius mūsų šalyje, galima drąsiai teigti, kad lyčių diskriminacija darbo užmokesčio atveju tikrai egzistuoja. Priešingai LR darbo kodeksas teigia, kad už tokį patį ar lygiavertį darbą, vyrams ir moterims turi būti mokamas vienodas atlyginimas (186 str. 3d.).
Dauguma darbuotojų sudarydami darbo sutartis net nežino, kad teisės aktai numato darbo užmokesčio tarifus ir dydžius, reglamentuoja darbo apmokėjimo formas ir sistemas, įvairias skatinimo išmokas. Kalbant apie darbo rinką, šiuo metu didžiausias Vyriausybės bei Seimo siekis turėtų būti, remiantis LR darbo kodeksu, bei kitais teisiniais aktais ir įstatymais, nustatyti ir remti teisingus ir abipusę naudą teikiančius darbo santykius tarp darbdavių ir darbuotojų.
Šio darbo uždavinys pirmiausiai išsiaiškinti ir apibrėžti patį darbo užmokestį, jo struktūrą, apmokėjimo už darbą formas bei funkcijas. Taip pat aprašyti vidutinio ir minimalaus darbo užmokesčio sąvoką, priedų, priemokų ir premijų skyrimą.
Praktinėje kursinio dalyje yra nagrinėjamos atlyginimo už darbą tendencijos Lietuvoje. Duomenys paimti iš Statistikos departamento prie LR Vyriausybės interneto puslapyje. Tyrimai daugiausiai apima 2002- 2003 metų ketvirčių darbo užmokesčio bei jo indeksų kitimus, kadangi šiais metais vidutinio darbo užmokesčio augimas buvo sparčiausias per visą nepriklausomybės laikotarpį. Taip pat analizuojant 2003 – 2004 metų atlyginimus galima numatyti ateinančių metų vidutinio atlyginimo augimo tendencijas.
Nuo gegužės 1 dienos Lietuva tapo pilnateise Europos Sąjungos nare. Vienas iš šio darbo uždavinių buvo palyginti Lietuvoje esantį vidutinį bei minimalų darbo užmokestį su kitų Europos Sąjungos šalių darbo užmokesčiais. Duomenys paimti iš Lietuvos ekonomistų straipsnių. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-01-23
DalykasMikroekonomikos kursinis darbas
KategorijaEkonomika >  Mikroekonomika
TipasKursiniai darbai
Apimtis20 puslapių 
Literatūros šaltiniai5
Dydis602.78 KB
AutoriusAgne
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2003 m
Klasė/kursas3
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Darbo uzmokescio savoka ir struktura [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą